SportsPress - en to pt_BR translation catalogue (724 entries)

en: %s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: <a href="%s">Increasing memory allocated to PHP</a>
pt_BR: %s - Recomendamos o valor de 64MB para o limite de memória. Veja mais em: <a href="%s">Aumento a memória do PHP</a>

en: &mdash; None &mdash;
pt_BR: &mdash; Nenhum &mdash;

en: &mdash; Not set &mdash;
pt_BR: &mdash; Não configurado &mdash;

en: &mdash; Remove &mdash;
pt_BR: &mdash; Remover &mdash;

en: &mdash; Select &mdash;
pt_BR: &mdash; Selecionar &mdash;

en: (no title)
pt_BR: (sem título)

en: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong> is out of date. The core version is %s
pt_BR: <code>%s</code> versão <strong style="color:red">%s</strong> esta desatualizado. A versão do core é %s

en: <strong>%s event</strong> published | <strong>%s events</strong> published
pt_BR[0]: <strong>%s evento</strong> publicado
pt_BR[1]: <strong>%s eventos</strong> publicados

en: <strong>%s event</strong> scheduled | <strong>%s events</strong> scheduled
pt_BR[0]: <strong>%s evento</strong> agendado
pt_BR[1]: <strong>%s eventos</strong> agendados

en: <strong>%s</strong> until next event
pt_BR: <strong>%s</strong> até próximo evento

en: <strong>Your theme does not declare SportsPress support</strong> &#8211; if you encounter layout issues please read our integration guide or choose a SportsPress theme :)
pt_BR: <strong>Seu tema não declara ter supporte ao SportsPress</strong> &#8211; caso encontre algum problema de layout, por favor leia nosso guia de integração or escolha um tema do SportsPress :)

en: <strong>Your theme has bundled outdated copies of SportsPress template files</strong> &#8211; if you encounter functionality issues on the frontend this could the reason. Ensure you update or remove them (in general we recommend only bundling the template files you actually need to customize). See the system report for full details.
pt_BR: <strong>O seu tema possui cópias ultrapassados de arquivos de template do SportsPress</ strong> &#8211; se você encontrar problemas de funcionalidade poderá ser esta a razão. Certifique-se de atualizar ou removê-los (em geral nós apenas recomendamos utilizar os arquivos de template que você realmente precisa para personalizar). Ver o relatório de sistema para obter mais detalhes.

en: A calendar of events.
pt_BR: Um calendário de eventos.

en: A clock that counts down to an upcoming event.
pt_BR: Um relógio que registra o tempo que falta para um evento futuro.

en: A list of events.
pt_BR: Lista de eventos.

en: Abbreviate team names
pt_BR: Abreviar nomes da equipe

en: Abbreviation
pt_BR: Abreviação

en: About SportsPress
pt_BR: Sobre SportsPress

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
pt_BR: Falha. Por favor, atualize a página e tente novamente.

en: Add New
pt_BR: Novo

en: Add New Calendar
pt_BR: Novo Calendário

en: Add New Column
pt_BR: Nova Coluna

en: Add New Event
pt_BR: Novo Evento

en: Add New League Table
pt_BR: Nova Tabela da Liga

en: Add New Metric
pt_BR: Nova Métrica

en: Add New Outcome
pt_BR: Novas Saídas

en: Add New Performance
pt_BR: Nova Performance

en: Add New Player
pt_BR: Novo Jogador

en: Add New Player List
pt_BR: Nova lista de Jogadores

en: Add New Result
pt_BR: Novo Resultado

en: Add New Staff
pt_BR: Nova Comissão Técnica

en: Add New Statistic
pt_BR: Nova Estatística

en: Add New Team
pt_BR: Novo Time

en: Add a Twitter feed to team, player, and staff pages.
pt_BR: Adicionar um feed do Twitter da equipe, jogador, e páginas dos funcionários.

en: Add a global navigation bar to display logos that link to each team.
pt_BR: Adicionar uma barra de navegação global para exibir os logotipos de cada equipe.

en: Add icon
pt_BR: Adicionar Ícone

en: Add logo
pt_BR: Adicionar Logo

en: Add photo
pt_BR: Adicionar foto

en: Add video
pt_BR: Adicionar vídeo

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Adjustments
pt_BR: Ajustes

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Afghanistan
pt_BR: Afeganistão

en: Albania
pt_BR: Albânia

en: Algeria
pt_BR: Argélia

en: Align
pt_BR: Alinhamento

en: Alignment: %s
pt_BR: Alinhamento: %s

en: All
pt_BR: Tudo

en: All done!
pt_BR: Tudo feito!

en: Allow people to post comments on new articles
pt_BR: Permitir que as pessoas possam comentar neste artigo.

en: Always increment
pt_BR: Sempre incrementar

en: American Football
pt_BR: Futebol Americano

en: American Samoa
pt_BR: Samoa Americana

en: Antigua and Barbuda
pt_BR: Antígua e Barbuda

en: Apple Calendar
pt_BR: Calendário da Apple

en: Armenia
pt_BR: Armênia

en: Article
pt_BR: Artigo

en: Ascending
pt_BR: Ascendente

en: Association Football
pt_BR: Associação de Futebol

en: Attended
pt_BR: Presenciados

en: Attract sponsors by offering them advertising space on your website.
pt_BR: Atrair patrocinadores, oferecendo-lhes espaço publicitário em seu site.

en: Australia
pt_BR: Austrália

en: Australian Rules Football
pt_BR: Futebol Australiano

en: Austria
pt_BR: Áustria

en: Author URL
pt_BR: URL do autor

en: Auto
pt_BR: Automático

en: Average
pt_BR: Média

en: Away
pt_BR: Fora de Casa

en: Away Record
pt_BR: Recorde Fora de Casa

en: Azerbaijan
pt_BR: Azerbaijão

en: Bahrain
pt_BR: Barém

en: Basic Setup
pt_BR: Configuração Básica

en: Belarus
pt_BR: Bielorrússia

en: Belgium
pt_BR: Bélgica

en: Benin
pt_BR: Benim

en: Bermuda
pt_BR: Bermudas

en: Bhutan
pt_BR: Butão

en: Birthdays
pt_BR: Aniversários

en: Blocks
pt_BR: Bloquear

en: Bolivia
pt_BR: Bolívia

en: Bosnia and Herzegovina
pt_BR: Bósnia e Herzegovina

en: Botswana
pt_BR: Botsuana

en: Branding
pt_BR: Marca

en: Brazil
pt_BR: Brasil

en: British Virgin Islands
pt_BR: Ilhas Virgens Britânicas

en: Bulgaria
pt_BR: Bulgária

en: Burkina Faso
pt_BR: Burquina Fasso

en: Burma
pt_BR: Myanmar

en: Burundi
pt_BR: Burúndi

en: Calendar
pt_BR: Calendário

en: Calendars
pt_BR: Calendários

en: Cambodia
pt_BR: Camboja

en: Cameroon
pt_BR: Camarões

en: Canada
pt_BR: Canadá

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cape Verde
pt_BR: Cabo Verde

en: Career Total
pt_BR: Total da Carreira

en: Cayman Islands
pt_BR: Ilhas Cayman

en: Center
pt_BR: Centro

en: Central African Republic
pt_BR: República da África Central

en: Chad
pt_BR: Chade

en: Change
pt_BR: Mudar

en: Changes saved.
pt_BR: Modificações salvas.

en: Choose a city in the same timezone as you.
pt_BR: Escolha a cidade com o mesmo fuso-horário que você.

en: Clone anything with just one click. Great for creating multiple events.
pt_BR: Clone qualquer coisa com apenas um clique. Ótimo para criar múltiplos eventos.

en: Colombia
pt_BR: Colômbia

en: Column
pt_BR: Coluna

en: Columns
pt_BR: Colunas

en: Columns:
pt_BR: Colunas:

en: Combined
pt_BR: Combinado

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: Comoros
pt_BR: Comores

en: Competition
pt_BR: Competição

en: Competitions
pt_BR: Competições

en: Competitive
pt_BR: Competitivo

en: Condition
pt_BR: Condição

en: Configure
pt_BR: Configurar

en: Connect
pt_BR: Conecte

en: Constants
pt_BR: Constantes

en: Cook Islands
pt_BR: Ilhas Cook

en: Copy this code and paste it into your post, page or text widget content.
pt_BR: Copie o código e cole no seu post, página or widget.

en: Countdown
pt_BR: Contagem Regressiva

en: Countdowns
pt_BR: Contadores

en: Create a custom color palette for each team.
pt_BR: Criar uma paleta de cores personalizada para cada equipe.

en: Create automated league tables to keep track of team standings.
pt_BR: Criar tabelas automatizadas da liga para seguir a classificação da equipe.

en: Create team rosters, player galleries, and ranking charts.
pt_BR: Criar listas de time, galerias dos jogadores, e gráficos do ranking.

en: Credits
pt_BR: Créditos

en: Croatia
pt_BR: Croácia

en: Curacao
pt_BR: Curaçao

en: Current Team
pt_BR: Time Atual

en: Current Teams
pt_BR: Time Atual

en: Current Theme
pt_BR: Tema Atual

en: Custom:
pt_BR: Personalizado:

en: Customize
pt_BR: Personalize

en: Cyprus
pt_BR: Chipre

en: Czech Republic
pt_BR: República Checa

en: Darts
pt_BR: Dardos

en: Dashboard
pt_BR: Painel de Controle

en: Date
pt_BR: Data

en: Date Format
pt_BR: Formato da Data

en: Date range:
pt_BR: Intervalo de datas:

en: Date/Time:
pt_BR: Dia/Hora:

en: Date:
pt_BR: Data:

en: Decimal Places
pt_BR: Casas Decimais

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Default (%s)
pt_BR: Padrão (%s)

en: Default Template
pt_BR: Template Padrão

en: Default Timezone
pt_BR: Padrão de fuso horário

en: Default timezone is %s
pt_BR: O fuso horário padrão é %s

en: Default timezone is %s - it should be UTC
pt_BR: O fuso horário padrão é %s - deve ser UTC

en: Delete row
pt_BR: Deletar linha

en: Delimiter
pt_BR: Delimitador

en: Demo Content
pt_BR: Conteúdo de Demonstração

en: Democratic Republic of the Congo
pt_BR: República Democrática do Congo

en: Denmark
pt_BR: Dinamarca

en: Descending
pt_BR: Descendente

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Developers
pt_BR: Desenvolvedores

en: Directories
pt_BR: Diretórios

en: Disable
pt_BR: Desativar

en: Display
pt_BR: Exibição

en: Display a dashboard page with SportsPress video tutorials.
pt_BR: Exibir a página do painel de controle com tutoriais em vídeo do SportsPress.

en: Display a gallery of players.
pt_BR: Mostra uma galeria de jogadores

en: Display a league table.
pt_BR: Mostra a tabela da liga.

en: Display a list of players.
pt_BR: Mostra uma lista de jogadores.

en: Display a single staff member.
pt_BR: Mostrar apenas um funcionário da equipe.

en: Display calendar title
pt_BR: Mostrar o título do calendário

en: Display competition
pt_BR: Mostrar competição

en: Display each player's birthday and their current age.
pt_BR: Mostrar o aniversário de cada jogador e sua idade atual.

en: Display head-to-head team comparison charts in events.
pt_BR: Mostrar gráficos de confronto direto para comparação de equipe em eventos.

en: Display link to view all events
pt_BR: Mostrar link para todos os eventos

en: Display link to view all players
pt_BR: Mostrar link para ver todos os jogadores

en: Display link to view full table
pt_BR: Mostrar link para tabela completa

en: Display logos
pt_BR: Ver Logos

en: Display maps
pt_BR: Mostrar mapas

en: Display national flags
pt_BR: Mostrar bandeiras

en: Display outcome
pt_BR: Mostrar o resultado

en: Display photos
pt_BR: Mostrar fotos

en: Display player names on hover
pt_BR: Mostrar nomes no hover

en: Display positions
pt_BR: Mostrar posições

en: Display results
pt_BR: Mostrar resultados

en: Display season
pt_BR: Mostrar a Temporada

en: Display squad numbers
pt_BR: Mostrar o número do grupo

en: Display team names
pt_BR: Mostrar nome das equipes

en: Display title
pt_BR: Mostrar título

en: Display venue
pt_BR: Ver local

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
pt_BR: Mostrando %s&#8211;%s de %s

en: Docs
pt_BR: Documentos

en: Documentation
pt_BR: Documentação

en: Dominican Republic
pt_BR: República Dominicana

en: Drag the marker to the venue's location.
pt_BR: Largue o marcador para a localização local.

en: Duplicator
pt_BR: Duplicador

en: ERROR: This is not a valid feed template.
pt_BR: ERRO: Este não é um modelo de feed válido.

en: East Timor
pt_BR: Timor Leste

en: Ecuador
pt_BR: Equador

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit Calendar
pt_BR: Editar Calendário

en: Edit Column
pt_BR: Editar Coluna

en: Edit Competition
pt_BR: Editar Competição

en: Edit Event
pt_BR: Editar Evento

en: Edit Job
pt_BR: Editar Trabalho

en: Edit League Table
pt_BR: Editar Tabela da Liga

en: Edit Metric
pt_BR: Editar Métrica

en: Edit Outcome
pt_BR: Editar Saídas

en: Edit Performance
pt_BR: Editar Performance

en: Edit Player
pt_BR: Editar Jogador

en: Edit Player List
pt_BR: Editar Lista de Jogadores

en: Edit Position
pt_BR: Editar Posição

en: Edit Result
pt_BR: Editar Resultado

en: Edit Results
pt_BR: Editar Resultado

en: Edit Season
pt_BR: Editar Temporada

en: Edit Staff
pt_BR: Editar Comissão Técnica

en: Edit Statistic
pt_BR: Editar Estatística

en: Edit Team
pt_BR: Editar Time

en: Edit Venue
pt_BR: Editar Campo

en: Egypt
pt_BR: Egito

en: Enable
pt_BR: Ativar

en: Enable column editing
pt_BR: Habilitar edição da coluna

en: England
pt_BR: Inglaterra

en: Environment
pt_BR: Ambiente

en: Equal %s
pt_BR: Igual %s

en: Equation
pt_BR: Equação

en: Equatorial Guinea
pt_BR: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt_BR: Eritreia

en: Esports
pt_BR: Esportes

en: Estonia
pt_BR: Estônia

en: Ethiopia
pt_BR: Etiópia

en: Europe
pt_BR: Europa

en: Event
pt_BR: Evento

en: Event Blocks
pt_BR: Blocos de Eventos

en: Event Calendar
pt_BR: Calendário do Evento

en: Event List
pt_BR: Lista de Eventos

en: Event Manager
pt_BR: Gerenciar Evento

en: Event Options
pt_BR: Opções de Eventos

en: Event Outcomes
pt_BR: Resultados do Evento

en: Event Results
pt_BR: Resultado do Evento

en: Events
pt_BR: Eventos

en: Events need to be defined with columns in a specific order (3+ columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
pt_BR: Eventos devem ser definidos em colunas com ordem específica (3+ colunas). <a href="%s">Baixe um exemplo</a>.

en: Faroe Islands
pt_BR: Ilhas Feroe

en: Feature Requests
pt_BR: Pedido de Funcionalidades

en: Filter by competition
pt_BR: Filtrar por competição

en: Filter by season
pt_BR: Filtrar por temporada

en: Finland
pt_BR: Finlândia

en: Follow [link]@ThemeBoy[/link] on Twitter.
pt_BR: Siga [link]@ThemeBoy[/link] no Twitter.

en: Format
pt_BR: Formatar

en: France
pt_BR: França

en: Free
pt_BR: Gratuito

en: Free SportsPress Theme
pt_BR: Tema Gratuito do SportsPress

en: Free with tweet
pt_BR: Grátis com um tweet

en: Friendly
pt_BR: Amistoso

en: Frontend Styles
pt_BR: Estilos da página

en: Full Time
pt_BR: Tempo Integral

en: Gabon
pt_BR: Gabão

en: Gallery
pt_BR: Galeria

en: Gambia
pt_BR: Gâmbia

en: Games Back
pt_BR: Jogo de Volta

en: General
pt_BR: Geral

en: General Options
pt_BR: Opções gerais

en: Georgia
pt_BR: Geórgia

en: Germany
pt_BR: Alemanha

en: Get SportsPress Pro to get access to all modules. You can upgrade any time without losing any of your data.
pt_BR: Obter SportsPress Pro para obter acesso a todos os módulos. Você pode atualizar qualquer momento sem perder nenhum dos seus dados.

en: Get Started
pt_BR: Comece a usar

en: Get System Report
pt_BR: Obter relatório do sistema

en: Getting Started
pt_BR: Começando

en: Ghana
pt_BR: Gana

en: Go to SportsPress Settings
pt_BR: Ir para as Configurações do SportsPress

en: Greece
pt_BR: Grécia

en: Grenada
pt_BR: Granada

en: Grouping
pt_BR: Agrupamento

en: Guinea
pt_BR: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt_BR: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt_BR: Guiana

en: Handball
pt_BR: Handebol

en: Have you tried the free Rookie theme yet?
pt_BR: Você já testou o nosso tema gratuito Rookie?

en: Header Offset
pt_BR: Cabeçalho Offset

en: Heading
pt_BR: Cabeçalho

en: Heading:
pt_BR: Título:

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Help spread the word by tweeting with #SportsPress and get the Twitter module for free.
pt_BR: Ajude a espalhar a palavra por twittar com #SportsPress e obter o módulo do Twitter gratuitamente.

en: Help spread the word by tweeting with [link]#SportsPress[/link] and get the Twitter module for free.
pt_BR: Ajude a espalhar a palavra por twittar com [link]#SportsPress[/ link] e obtenha o módulo Twitter gratuitamente.

en: Hi there! Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
pt_BR: Olá! Escolha um arquivo .csv para enviar e clique em "Enviar arquivo e importar"

en: Hide this notice
pt_BR: Esconder esta mensagem

en: Highlight
pt_BR: Desataque

en: Home
pt_BR: URL da página inicial

en: Home Record
pt_BR: Récorde em Casa

en: Home URL
pt_BR: URL da página inicial

en: Hungary
pt_BR: Hungria

en: Hybrid
pt_BR: Hibrido

en: Ice Hockey
pt_BR: Hóquei de Gelo

en: Iceland
pt_BR: Islândia

en: Icon
pt_BR: Ícone

en: Icons
pt_BR: Icones

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Import
pt_BR: Importar

en: Import <strong>events</strong> from a csv file.
pt_BR: Importar <strong>eventos</strong> de um arquivo csv.

en: Import <strong>players</strong> from a csv file.
pt_BR: Importar <strong>jogadores</strong> de um arquivo csv.

en: Import <strong>staff</strong> from a csv file.
pt_BR: Importar <strong>equipe</strong> de um arquivo csv.

en: Import <strong>teams</strong> from a csv file.
pt_BR: Importar <strong>times</strong> de um arquivo csv.

en: Import Events
pt_BR: Importar Eventos

en: Import Players
pt_BR: Importar Jogadores

en: Import Staff
pt_BR: Importar Comissão Técnica

en: Import Teams
pt_BR: Importar Times

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> events and skipped <strong>%s</strong>.
pt_BR: Importação completa - importados <strong>%s</strong> eventos e <strong>%s</strong> ignorados.

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> players and skipped <strong>%s</strong>.
pt_BR: Importação completada - importedados <strong>%s</strong> jogadores e <strong>%s</strong> ignorados.

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> staff and skipped <strong>%s</strong>.
pt_BR: Importação completa - importados <strong>%s </strong> equipe e ignorados <strong>%s</strong>.

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> teams and skipped <strong>%s</strong>.
pt_BR: Importaçlão completa - importados <strong>%s</strong> times e <strong>%s</strong> ignorados.

en: India
pt_BR: Índia

en: Indonesia
pt_BR: Indonésia

en: Insert Shortcode
pt_BR: Inserir Shortcode

en: Insert into %s
pt_BR: Inserir em %s

en: Insert row after
pt_BR: Inserir linha depois

en: Install Now
pt_BR: Instale Agora

en: Install demo content
pt_BR: Instalar conteúdo de demonstração

en: Installation
pt_BR: Instalação

en: Installed Plugins
pt_BR: Plugins Instalados

en: Instantly rebrand the dashboard with your own logo and colors.
pt_BR: inserir instantaneamente seu logotipo e cores no seu painel de controle.

en: Iran
pt_BR: Irã

en: Iraq
pt_BR: Iraque

en: Ireland
pt_BR: Irlanda

en: Italy
pt_BR: Itália

en: Ivory Coast
pt_BR: Costa do Marfim

en: Japan
pt_BR: Japão

en: Job
pt_BR: Tarefa

en: Jobs
pt_BR: Empregos

en: Jordan
pt_BR: Jordânia

en: Kazakhstan
pt_BR: Cazaquistão

en: Kenya
pt_BR: Quênia

en: Key
pt_BR: Chave

en: Kiribati
pt_BR: Quiribáti

en: Kuwait
pt_BR: Kuweit

en: Kyrgyzstan
pt_BR: Quirguistão

en: Label
pt_BR: Etiqueta

en: Last 10
pt_BR: Últimas 10

en: Last 5
pt_BR: Últimas 5

en: Latvia
pt_BR: Látvia

en: Lazy Loading
pt_BR: Carregamento Preguiçoso

en: League Manager
pt_BR: Administrador da Liga

en: League Menu
pt_BR: Menu da Liga

en: League Table
pt_BR: Tabela da Liga

en: League Tables
pt_BR: Tabelas da Liga

en: Learn more
pt_BR: Saiba mais

en: Least %s
pt_BR: Mínimo %s

en: Lebanon
pt_BR: Líbano

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Lesotho
pt_BR: Lesoto

en: Liberia
pt_BR: Libéria

en: Libya
pt_BR: Líbia

en: Limit
pt_BR: Limite

en: Limit user access to data that is related to their team.
pt_BR: Limitar o acesso do usuário aos dados que estão relacionados com a sua equipe.

en: Link events
pt_BR: Link dos eventos

en: Link players
pt_BR: Linkar jogadores

en: Link staff
pt_BR: Link da equipe

en: Link teams
pt_BR: Linkar times

en: Link venues
pt_BR: Linkar campos

en: List
pt_BR: Lista

en: Lithuania
pt_BR: Lituânia

en: Live countdowns
pt_BR: Contagem regressiva ao vivo

en: Load players using Ajax to speed up the event edit screen.
pt_BR: Carregar os jogadores utilizando Ajax para acelerar a tela de edição do evento.

en: Logos
pt_BR: Logotipos

en: Love SportsPress? Help spread the word by rating us 5★ on WordPress.org
pt_BR: Ama SportPress? Ajude-nos a espalhar a palavra nos avaliando em 5★ em WordPress.org

en: Luxembourg
pt_BR: Luxemburgo

en: M j, Y @ G:i
pt_BR: j \d\e F \d\e Y \à\s G:i

en: Macedonia
pt_BR: Macedônia

en: Malaysia
pt_BR: Malásia

en: Maldives
pt_BR: Maldivas

en: Manage multiple sports and display different widgets all on one site.
pt_BR: Gerenciar vários esportes e exibir widgets diferentes tudo em um site.

en: Manuals
pt_BR: Manual

en: Marshall Islands
pt_BR: Ilhas Marshall

en: Match Stats
pt_BR: Estatísticas da Partida

en: Mauritania
pt_BR: Mauritânia

en: Mauritius
pt_BR: Maurício

en: Metric
pt_BR: Métrica

en: Metrics
pt_BR: Métricas

en: Mexico
pt_BR: México

en: Micronesia
pt_BR: Micronésia

en: Minutes
pt_BR: Minutos

en: Mode
pt_BR: Modo

en: Modules
pt_BR: Módulos

en: Moldova
pt_BR: Moldávia

en: Monaco
pt_BR: Mônaco

en: Mongolia
pt_BR: Mongólia

en: Morocco
pt_BR: Marrocos

en: Most %s
pt_BR: Mãximo %s

en: Mozambique
pt_BR: Moçambique

en: Name
pt_BR: Nome

en: Namibia
pt_BR: Namíbia

en: Nationality
pt_BR: Nacionalidade

en: Need a better theme?
pt_BR: Precisa de um nome melhor?

en: Netherlands
pt_BR: Holanda

en: New
pt_BR: Novo

en: New Caledonia
pt_BR: Nova Caledónia

en: New Zealand
pt_BR: Nova Zelândia

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Next Steps
pt_BR: Próximos passos

en: Nicaragua
pt_BR: Nicarágua

en: Niger
pt_BR: Níger

en: Nigeria
pt_BR: Nigéria

en: No
pt_BR: Não

en: No overrides present in theme.
pt_BR: Não há substituições presentes no tema.

en: No results found.
pt_BR: Nenhum resultado foi encontrado.

en: None
pt_BR: Nenhum

en: North America
pt_BR: América do Norte

en: North Korea
pt_BR: Coréia do Norte

en: Northern Ireland
pt_BR: Irlanda do Norte

en: Norway
pt_BR: Noruega

en: Now
pt_BR: Agora

en: Number of events to show:
pt_BR: Número de eventos a mostrar:

en: Number of players to show:
pt_BR: Número de jogadores a mostrar:

en: Number of teams to show:
pt_BR: Número de times para mostrar:

en: Offer premium news & highlights from leading global sports. SportsPress TV will keep your visitors entertained for hours.
pt_BR: Oferecemos notícias e destaques do líder esportes globais premium. SportsPressTV vai manter seus visitantes entretidos por horas.

en: Oman
pt_BR: Omã

en: Open link in a new window/tab
pt_BR: Abrir link em uma nova janela/aba

en: Operators
pt_BR: Operadores

en: Organize and display staff in list and gallery layouts.
pt_BR: Organizar e mostrar os funcionários em lista e galeria de layouts.

en: Organize and publish calendars using different layouts.
pt_BR: Organizar e publicar calendários com diferentes layouts.

en: Other
pt_BR: Outro

en: Outcome
pt_BR: Resultado

en: Overview
pt_BR: Visão Global

en: PHP Max Input Vars
pt_BR: Máximo de entrada de variáveis (Max Input Vars) do PHP

en: PHP Post Max Size
pt_BR: Tamanho máximo para post no PHP

en: PHP Time Limit
pt_BR: Limite de tempo do PHP

en: PHP Version
pt_BR: Versão do PHP

en: Padding
pt_BR: Preenchimento

en: Page not found
pt_BR: Página não encontrada

en: Paginate
pt_BR: Paginar

en: Pagination
pt_BR: Paginação

en: Pakistan
pt_BR: Paquistão

en: Palestine
pt_BR: Palestina

en: Panama
pt_BR: Panamá

en: Papua New Guinea
pt_BR: Papua-Nova Guiné

en: Paraguay
pt_BR: Paraguai

en: Parent
pt_BR: Mãe

en: Parent:
pt_BR: Pai:

en: Past Teams
pt_BR: Times Anteriores

en: Permalinks
pt_BR: Links Permanentes

en: Philippines
pt_BR: Filipinas

en: Photo
pt_BR: Foto

en: Played
pt_BR: Jogados

en: Player
pt_BR: Jogador

en: Player Gallery
pt_BR: Galeria do Jogador

en: Player List
pt_BR: Listar Jogador

en: Player Lists
pt_BR: Lista de Jogadores

en: Player Metrics
pt_BR: Métricas do Jogador

en: Player Options
pt_BR: Opções de Jogadores

en: Player Performance
pt_BR: Performance do Jogador

en: Player Ranking
pt_BR: Ranking de Jogador

en: Player Statistics
pt_BR: Estatísticas do Jogador

en: Player vs player
pt_BR: Jogador vs jogador

en: Players
pt_BR: Jogadores

en: Players need to be defined with columns in a specific order (7 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
pt_BR: Os jogadores devem ser definidos com colunas em uma ordem específica (7 colunas). <a href="%s">Baixe um exemplo</a>.

en: Please include this information when requesting support:
pt_BR: Por favor, inclua esta informação ao solicitar suporte:

en: Poland
pt_BR: Polônia

en: Position
pt_BR: Posição

en: Positions
pt_BR: Posições

en: Premium Support
pt_BR: Suporte Premium

en: Presets
pt_BR: Predefinição

en: Preview
pt_BR: Visualizar

en: Preview %s
pt_BR: Ver %s

en: Previous
pt_BR: Anteriores

en: Primary
pt_BR: Primário

en: Profile
pt_BR: Perfil

en: Published
pt_BR: Publicado

en: Puerto Rico
pt_BR: Porto Rico

en: Qatar
pt_BR: Catar

en: Random
pt_BR: Aleatório

en: Recap
pt_BR: Rever

en: Remove icon
pt_BR: Remover Ícone

en: Remove logo
pt_BR: Remover logo

en: Remove photo
pt_BR: Remover Foto

en: Remove video
pt_BR: Remover vídeo

en: Republic of the Congo
pt_BR: Reúplica do Congo

en: Responsive
pt_BR: responsivo

en: Result
pt_BR: Resultado

en: Results
pt_BR: Resultados

en: Results Only
pt_BR: Apenas o Resultado

en: Reverse order
pt_BR: Ordem inversa

en: Right
pt_BR: Direita

en: Romania
pt_BR: Romênia

en: Rookie is a free starter theme for SportsPress designed by ThemeBoy.
pt_BR: Rookie é o nosso tema inicial para o SportsPress produzido por ThemeBoy

en: Rows
pt_BR: linhas

en: Russia
pt_BR: Rússia

en: Rwanda
pt_BR: Ruanda

en: SOAP Client
pt_BR: Cliente SOAP

en: SP Configuration
pt_BR: Configurações do SP

en: SP Post Types
pt_BR: Tipos de Post SP

en: SP Taxonomies
pt_BR: Taxonomias do SP

en: SP Version
pt_BR: Versão do SP

en: SUHOSIN Installed
pt_BR: SUHOSIN Instalado

en: Saint Kitts and Nevis
pt_BR: São Cristóvão e Nevis

en: Saint Lucia
pt_BR: Santa Lúcia

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt_BR: São Vicente e Granadinas

en: Sao Tome and Principe
pt_BR: São Tomé e Príncipe

en: Satellite
pt_BR: Satélite

en: Saudi Arabia
pt_BR: Arábia Saudita

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save Changes
pt_BR: Grave alterações

en: Schedule tournaments and create interactive playoff brackets.
pt_BR: Marcar torneios e criar um bracket de playoff interativo.

en: Scheduled
pt_BR: Agendado

en: Scheduled for: <b>%1$s</b>.
pt_BR: Agendado para: <b>%1$s</b>.

en: Scorecard
pt_BR: Quadro de Resultados

en: Scotland
pt_BR: Escócia

en: Scrollable
pt_BR: Rolável

en: Search
pt_BR: Pesquisa

en: Season
pt_BR: Temporada

en: Seasons
pt_BR: Temporadas

en: Select %s
pt_BR: Selecionar %s

en: Select %s:
pt_BR: Selecionar %s:

en: Select All
pt_BR: Selecionar todos

en: Select Icon
pt_BR: Selecionar Ícone

en: Select Logo
pt_BR: Selecionar Logo

en: Select Photo
pt_BR: Selecionar Foto

en: Select your timezone and sport to get started.
pt_BR: Selecione seu fuso horário e modalidade para começar.

en: Select...
pt_BR: Selecione...

en: Separate
pt_BR: Separado

en: Serbia
pt_BR: Sérvia

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Settings saved.
pt_BR: Configurações salvas.

en: Shortcode menu
pt_BR: Menu de Shortcode

en: Show all
pt_BR: Mostrar todos

en: Show all competitions
pt_BR: Exibir todas as competições

en: Show all positions
pt_BR: Mostrar todas as posições

en: Show all seasons
pt_BR: Mostrar todas as temporadas

en: Show all teams
pt_BR: Mostrar todos os times

en: Sierra Leone
pt_BR: Serra Leoa

en: Singapore
pt_BR: Cingapura

en: Site URL
pt_BR: URL do site

en: Slovakia
pt_BR: Eslováquia

en: Slovenia
pt_BR: Eslovenia

en: Snooker
pt_BR: Sinuca

en: Solomon Islands
pt_BR: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt_BR: Somália

en: Some presets have been submitted by our helpful and generous users. Want to see your name? <a href="%s">Add a Sport Preset</a>.
pt_BR: Algumas predefinições foram enviadas por nossos usuários prestativos e generosos. Quer ver o seu nome? <a href="%s">Adicionar um esporte predefinido</a>.

en: Sorry, there has been an error.
pt_BR: Desculpe, ocorreu um erro.

en: Sort Order
pt_BR: Ordenar por

en: Sort Order:
pt_BR: Organizar:

en: Sort by
pt_BR: Ordenar por

en: Sort by:
pt_BR: Ordenar por:

en: Sortable
pt_BR: Organizável

en: South Africa
pt_BR: África do Sul

en: South America
pt_BR: América do Sul

en: South Korea
pt_BR: Coréia do Sul

en: South Sudan
pt_BR: Sudão do Sul

en: Spain
pt_BR: Espanha

en: Split players by position
pt_BR: Jogadores divididos por posição

en: Split players by team
pt_BR: Jogadores divididos por equipe

en: Sponsors
pt_BR: Patrocinadores

en: Sport
pt_BR: Esporte

en: SportsPress Events (CSV)
pt_BR: SportsPress Eventos (CSV)

en: SportsPress Players (CSV)
pt_BR: Jogadores SportsPress (CSV)

en: SportsPress Staff (CSV)
pt_BR: Equipe SportsPress (CSV)

en: SportsPress Teams (CSV)
pt_BR: Times SportsPress (CSV)

en: SportsPress has been kindly translated into several other languages thanks to our translation team. Want to see your name? <a href="%s">Translate SportsPress</a>.
pt_BR: SportsPress foi gentilmente traduzida em várias línguas graças ao nosso time de tradução. Quer ver o seu nome? <a href="%s"> Traduzir SportsPress </a>.

en: SportsPress is developed and maintained by a worldwide team of passionate individuals and backed by an awesome developer community. Want to see your name? <a href="%s">Contribute to SportsPress</a>.
pt_BR: SportsPress é desenvolvido e mantido por uma equipe mundial de indivíduos apaixonados e apoiado por uma comunidade incrível desenvolvedores. Quer ver o seu nome?<a href="%s">Contribuir para SportsPress</a>.

en: Squad Number
pt_BR: Número do esquadrão

en: Staff
pt_BR: Comissão Técnica

en: Staff Options
pt_BR: Opções da Equipe

en: Staff need to be defined with columns in a specific order (6 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
pt_BR: Os funcionários precisam estar definidos em uma ordem específica (6 colunas).<a href="%s">Clique aqui para realizar o download de um exemplo</a>.

en: Started
pt_BR: Iniciado

en: Starting Lineup
pt_BR: Titulares

en: Statistic
pt_BR: Estatística

en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

en: Streak
pt_BR: Sequência

en: Styles and Scripts
pt_BR: Estilos e scripts

en: Subsets
pt_BR: Subconjuntos

en: Substitute
pt_BR: Reservas

en: Substituted
pt_BR: Reservas

en: Substitutes
pt_BR: Reservas

en: Success!
pt_BR: Sucesso!

en: Sudan
pt_BR: Sudão

en: Support Forums
pt_BR: Fórum de Suporte

en: Swaziland
pt_BR: Suazilândia

en: Sweden
pt_BR: Suécia

en: Switzerland
pt_BR: Suiça

en: Syria
pt_BR: Síria

en: System Status
pt_BR: Status do sistema

en: Table Columns
pt_BR: Colunas da Tabela

en: Table Tennis
pt_BR: Ténis de Mesa

en: Tables
pt_BR: Tabelas

en: Tahiti
pt_BR: Taiti

en: Tajikistan
pt_BR: Tajiquistão

en: Tanzania
pt_BR: Tanzânia

en: Target Sports
pt_BR: Esportes de Alvo

en: Team
pt_BR: Time

en: Team Access
pt_BR: Acesso da Equipe

en: Team Colors
pt_BR: Cor das Equipes

en: Team Manager
pt_BR: Administrador do Time

en: Team Options
pt_BR: Opções de times

en: Team Sports
pt_BR: Equipe de Esporte

en: Team vs team
pt_BR: Time vs time

en: Teams
pt_BR: Times

en: Teams need to be defined with columns in a specific order (3 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
pt_BR: Os times deve ser definidos em uma ordem específica de colunas (3 colunas). <a href="%s">Baixe um exemplo</a>.

en: Template Overrides
pt_BR: Substituições de modelos

en: Templates
pt_BR: Modelos

en: Tennis
pt_BR: Ténis

en: Terrain
pt_BR: Terreno

en: Text
pt_BR: Texto

en: Thailand
pt_BR: Tailândia

en: Thank you for updating to the latest version!
pt_BR: Obrigado por atualizar para a versão mais recente!

en: Thanks for installing!
pt_BR: Obrigado por instalar!

en: Thanks, all done!
pt_BR: Obrigado, tudo feito!

en: The CSV is invalid.
pt_BR: O arquivo CSV é inválido.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
pt_BR: A descrição não está em destaque por padrão, no entanto alguns temas podem mostrá-la.

en: The following options affect how words are displayed on the frontend.
pt_BR: As opções a seguir afetam como as palavras são exibidas aos usuários

en: Theme
pt_BR: Tema

en: Theme Integration Guide
pt_BR: Guia de integração de temas

en: Theme Name
pt_BR: Nome do tema

en: Theme Version
pt_BR: Versão do tema

en: These settings control the permalinks used for SportsPress. These settings only apply when <strong>not using "default" permalinks above</strong>.
pt_BR: Essas configurações controlam as permalinks do SportsPress. Só são aplicadas quando a estrutura <strong>padrão estiver desaticada</strong>.

en: This week
pt_BR: Essa equipe:

en: This will enable a script allowing the countdowns to be animated.
pt_BR: As contagens regressivas serão animadas

en: This will enable a shortcode menu to be displayed in the visual editor.
pt_BR: isso irá permitir que o menu de shortcode apareça no visual editor.

en: Time
pt_BR: Tempo

en: Time Only
pt_BR: Apenas o Tempo

en: Time/Results
pt_BR: Tempo/Resultado

en: Time/Results Format
pt_BR: Formatos do Tempo/Resultado

en: Timezone
pt_BR: Fuso horário

en: Title
pt_BR: Título

en: Title Format
pt_BR: Formato do Título

en: Title:
pt_BR: Título:

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Top Translations
pt_BR: Principais Tradutores

en: Top-level only
pt_BR: Apenas níveis superiores

en: Tournaments
pt_BR: Torneios

en: Translators
pt_BR: Tradutores

en: Trinidad and Tobago
pt_BR: Trinidad e Tobago

en: Tunisia
pt_BR: Tunísia

en: Turkey
pt_BR: Turquia

en: Turkmenistan
pt_BR: Turcomenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt_BR: Turks e Caicos

en: Tutorials
pt_BR: Tutoriais

en: Twitter Module
pt_BR: Módulo do Twitter

en: US Virgin Islands
pt_BR: Ilhas Virgens Americanas

en: Ukraine
pt_BR: Ucrânia

en: United Arab Emirates
pt_BR: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt_BR: Reino Unido

en: United States
pt_BR: Estados Unidos

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Upgrade
pt_BR: Atualize

en: Upgrade Now
pt_BR: Atualize Agora

en: Upgrade to Pro
pt_BR: Atualize para o Pro

en: Uploaded to this %s
pt_BR: Adicionado a este %s

en: Uruguay
pt_BR: Uruguai

en: Used for events.
pt_BR: Utilizado para eventos.

en: Used for league tables.
pt_BR: Usado para tabela da liga.

en: Used for player lists.
pt_BR: Usado para listas de jogadores.

en: User
pt_BR: Usuário

en: User Roles
pt_BR: Funções do Usuário

en: Uzbekistan
pt_BR: Uzbequistão

en: Values
pt_BR: Valores

en: Variable
pt_BR: Variável

en: Variables
pt_BR: Variáveis

en: Vatican City
pt_BR: Cidade do Vaticano

en: Venue
pt_BR: Campo

en: Venues
pt_BR: Campos

en: Version %s
pt_BR: Versão %s

en: Video
pt_BR: Vídeo

en: Videos
pt_BR: Vídeos

en: Vietnam
pt_BR: Vietnã

en: View
pt_BR: Ver

en: View %s
pt_BR: Ver %s

en: View All
pt_BR: Ver tudo

en: View Calendar
pt_BR: Ver Calendário

en: View Event
pt_BR: Ver Evento

en: View Events
pt_BR: Ver Eventos

en: View League Table
pt_BR: Ver Tabela da Liga

en: View Player
pt_BR: Ver Jogador

en: View Player List
pt_BR: Ver Lista de Jogadores

en: View Players
pt_BR: Ver Jogadores

en: View Staff
pt_BR: Ver Comissão Técnica

en: View Team
pt_BR: Ver Equipe

en: View Teams
pt_BR: Ver Times

en: View all events
pt_BR: Ver todos os eventos

en: View all players
pt_BR: Ver todos os jogadores

en: View full table
pt_BR: Ver tabela completa

en: Visit Site
pt_BR: Visite o WebSite

en: Visit plugin homepage
pt_BR: Visitar a página de plugins

en: Volleyball
pt_BR: Voleibol

en: WP Debug Mode
pt_BR: Modo WP Debug

en: WP Language
pt_BR: Idioma do WP

en: WP Max Upload Size
pt_BR: Tamanho máximo do upload do WP

en: WP Memory Limit
pt_BR: Limite de memória do WP

en: WP Multisite Enabled
pt_BR: WP Multisite habilitado

en: WP Version
pt_BR: Versão do WP

en: Wales
pt_BR: País de Gales

en: Watch Tutorials
pt_BR: Assistir Tutoriais

en: Water Polo
pt_BR: Pólo Aquático

en: Water Sports
pt_BR: Esportes Aquáticos

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
pt_BR: Reunimos alguns links para você começar

en: Web Server Info
pt_BR: Informações do servidor web

en: Welcome to SportsPress
pt_BR: Bem vindo ao SportsPress

en: Welcome to SportsPress %s
pt_BR: Bem vindo ao SportsPress %s

en: Western Sahara
pt_BR: Saara Ocidental

en: What's new:
pt_BR: Novidades:

en: Yemen
pt_BR: Iémen

en: Yes
pt_BR: Sim

en: YouTube
pt_BR: Youtube

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
pt_BR: O seu servidor não possuí o fsockopen e o cURL habilitados. O IPN do PayPal e outros scripts que se comunicam com outros servidores não irão funcionar. Entre em contato com o seu provedor de hospedagem para mais detalhes.

en: Your server does not have the <a href="%s">SOAP Client</a> class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
pt_BR: Seu servidor não possui a classe <a href="%s">SOAP Client</a> habilitada - alguns plugins de pagamento que utilizam essa classe podem não funcionar como esperado.

en: Your server has cURL enabled, fsockopen is disabled.
pt_BR: O seu servidor está com o cURL habilitado, mas o fsockopen desabilitado.

en: Your server has fsockopen and cURL enabled.
pt_BR: O seu servidor deve ter fsockopen e cURL habilitados.

en: Your server has fsockopen enabled, cURL is disabled.
pt_BR: O seu servidor está com o fsockopen habilitado, mas o cURL desabilitado.

en: Your server has the SOAP Client class enabled.
pt_BR: O seu servidor possui o cliente SOAP ativado.

en: Your settings have been saved.
pt_BR: Suas configurações foram salvas.

en: Zambia
pt_BR: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt_BR: Zimbábue

en: [link]Get the download link[/link].
pt_BR: [link]Adquira o link de download[/link].

en: against
pt_BR: contra

en: by
pt_BR: por

en: days
pt_BR: dias

en: events
pt_BR: eventos

[ctx: example]
en: Fixtures & Results
pt_BR: Partidas e Resultados

[ctx: example]
en: Player Ranking
pt_BR: Ranking de Jogador

[ctx: example]
en: Primary League
pt_BR: Liga Principal

[ctx: example]
en: Roster
pt_BR: Lista

[ctx: example]
en: Secondary League
pt_BR: Liga Secundária

[ctx: example]
en: This is an example %1$s. As a new SportsPress user, you should go to <a href=\"%3$s\">your dashboard</a> to delete this %1$s and create new %2$s for your content. Have fun!
pt_BR: Este é um exemplo %1$s. Como um novo usuário SportsPress, você deve ir para <a href=\"%3$s\">seu painel de controle</a> para deletar este %1$s e criar um novo %2$s para o seu conteúdo. Divirta-se!

en: for
pt_BR: para

en: is available
pt_BR: está disponível

[ctx: mode setting description]
en: Who competes in events?
pt_BR: Quem compete neste evento?

en: players
pt_BR: jogadores

en: secs
pt_BR: s

en: teams
pt_BR: times

en: version
pt_BR: versão
