SportsPress - en to tr_TR translation catalogue (756 entries)

en: %s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: <a href="%s">Increasing memory allocated to PHP</a>
tr_TR: %s - Biz en az 64MB bellek ayarlamanızı öneririz. Bkz: <a href="%s">PHP'ye tahsis etmek için hafızayı arttırma  </a>

en: %s SportsPress %s has lots of refinements we think you&#8217;ll love.
tr_TR: %s SportsPress %s seveceğinizi düşündüğümüz bir çok yeniliğe sahip.

en: &mdash; None &mdash;
tr_TR: &mdash; Hiçbiri &mdash;

en: &mdash; Not set &mdash;
tr_TR: &mdash; Ayarlanmadı&mdash;

en: &mdash; Remove &mdash;
tr_TR: &mdash; Sil &mdash;

en: &mdash; Select &mdash;
tr_TR: &mdash; Seç &mdash;

en: (Auto)
tr_TR: (Otomatik)

en: (no title)
tr_TR: (başlıksız)

en: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong> is out of date. The core version is %s
tr_TR: <code>%s</code> versiyon<strong style="color:red">%s</strong> güncel değil. Çekirdek versiyon %s

en: <strong>%s event</strong> published | <strong>%s events</strong> published
tr_TR[0]: <strong>%s etkinlik</strong> yayınlandı

en: <strong>%s event</strong> scheduled | <strong>%s events</strong> scheduled
tr_TR[0]: <strong>%s etkinlik</strong> zamanlandı

en: <strong>%s</strong> until next event
tr_TR: Sonraki etkinliğe <strong>%s</strong> kaldı

en: <strong>Your theme does not declare SportsPress support</strong> &#8211; if you encounter layout issues please read our integration guide or choose a SportsPress theme :)
tr_TR: <strong>Bu tema SportsPress ile doğru çalışmaz</strong> &#8211;.SportsPress teması seç ya da web sitedeki integration guide yani tema entegre rehberine göz atman gerekir :)

en: <strong>Your theme has bundled outdated copies of SportsPress template files</strong> &#8211; if you encounter functionality issues on the frontend this could the reason. Ensure you update or remove them (in general we recommend only bundling the template files you actually need to customize). See the system report for full details.
tr_TR: <strong> SportsPress Temanız güncel değildir</strong> &#8211; bu nedenle ön yüzde sorunlarla karşılaşırsanız bu bir sebep olabilir. (Genel olarak sadece gerçekten özelleştirmek için gereken şablon dosyaları donatılacak öneririz) Güncelleştirdiğinzden veya kaldırdığınızdan emin olun. Tüm ayrıntılar için sistem raporuna bakınız.

en: A calendar of events.
tr_TR: Etkinlik takvimi.

en: A clock that counts down to an upcoming event.
tr_TR: Gelecek bir etkinlipe geri sayım yapan bir saat.

en: A list of events.
tr_TR: Etkinlik listesi.

en: Abbreviate team names
tr_TR: Kısaltılmış takım adları

en: Abbreviation
tr_TR: Kısaltma

en: About SportsPress
tr_TR: SportsPress Hakkında

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
tr_TR: Hata oluştu. Lütfen sayfayı yenileyin ve tekrar deneyin.

en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Add New Calendar
tr_TR: Yeni Takvim Ekle

en: Add New Column
tr_TR: Yeni Sütun Ekle

en: Add New Event
tr_TR: Yeni Etkinlik Ekle

en: Add New League Table
tr_TR: Yeni Lig Tablosu Ekle

en: Add New Metric
tr_TR: Yeni Ölçüm Ekle

en: Add New Outcome
tr_TR: Yeni Sonuç Ekle

en: Add New Performance
tr_TR: Yeni Performans Ekle

en: Add New Player
tr_TR: Yeni Oyuncu Ekle

en: Add New Player List
tr_TR: Yeni Oyuncu Listesi Ekle

en: Add New Result
tr_TR: Yeni Sonuç Ekle

en: Add New Staff
tr_TR: Yeni Personel Ekle

en: Add New Statistic
tr_TR: Yeni İstatistik Ekle

en: Add New Team
tr_TR: Yeni Takım Ekle

en: Add a Twitter feed to team, player, and staff pages.
tr_TR: Takımlara,oyunculara ve personellere twitter feed ekleyin.

en: Add a global navigation bar to display logos that link to each team.
tr_TR: Her takımın logosunu gösteren genel navigasyon bar ekle.

en: Add icon
tr_TR: İkon ekle

en: Add logo
tr_TR: Logo ekle

en: Add photo
tr_TR: Fotoğraf ekle

en: Add video
tr_TR: Vidyo ekle

en: Address
tr_TR: Adres

en: Adjustments
tr_TR: Ayarlar

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: Afghanistan
tr_TR: Afganistan

en: Africa
tr_TR: Afrika

en: Albania
tr_TR: Arnavutluk

en: Algeria
tr_TR: Cezayir

en: Align
tr_TR: Hizala

en: Alignment: %s
tr_TR: Hizalama: %s

en: All
tr_TR: Tümü

en: All done!
tr_TR: Tamam!

en: Allow people to post comments on new articles
tr_TR: Yeni yazılara yorum yapılmasına izin ver

en: Always increment
tr_TR: Her zaman artım

en: American Football
tr_TR: Amerikan Futbolu

en: American Samoa
tr_TR: Amerikan Samoası

en: Antigua and Barbuda
tr_TR: Antigua ve Barbuda

en: Apple Calendar
tr_TR: Apple Takvim

en: Argentina
tr_TR: Arjantin

en: Armenia
tr_TR: Ermenistan

en: Article
tr_TR: Makale

en: Ascending
tr_TR: Artan

en: Asia
tr_TR: Asya

en: Association Football
tr_TR: Futbol Federasyonu

en: Attended
tr_TR: Oynanan

en: Attract sponsors by offering them advertising space on your website.
tr_TR: Web sitenizdeki reklam alanlarınızla sponsorların ilgisini çekin.

en: Australia
tr_TR: Avustralya

en: Australian Rules Football
tr_TR: Avustralya Futbolu

en: Austria
tr_TR: Avusturya

en: Author URL
tr_TR: Yazar URL

en: Auto
tr_TR: Otomatik

en: Average
tr_TR: Averaj

en: Away
tr_TR: Uzakta

en: Away Record
tr_TR: Deplasman Rekoru

en: Azerbaijan
tr_TR: Azerbaycan

en: Background
tr_TR: Arkaplan

en: Bahamas
tr_TR: Bahamalar

en: Bahrain
tr_TR: Bahreyn

en: Bangladesh
tr_TR: Bangladeş

en: Baseball
tr_TR: Beysbol

en: Basic Setup
tr_TR: Temel Kurulum

en: Basketball
tr_TR: Basketbol

en: Belarus
tr_TR: Beyaz Rusya

en: Belgium
tr_TR: Belçika

en: Birthdays
tr_TR: Doğum günleri

en: Blocks
tr_TR: Bloklar

en: Bolivia
tr_TR: Bolivya

en: Bosnia and Herzegovina
tr_TR: Bosna Hersek

en: Botswana
tr_TR: Botsvana

en: Branding
tr_TR: Markalaşma

en: Brazil
tr_TR: Brezilya

en: British Virgin Islands
tr_TR: Britanya Virjin Adaları

en: Bulgaria
tr_TR: Bulgaristan

en: Burma
tr_TR: Myanmar

en: Calendar
tr_TR: Takvim

en: Calendars
tr_TR: Takvimler

en: Cambodia
tr_TR: Kamboçya

en: Cameroon
tr_TR: Kamerun

en: Canada
tr_TR: Kanada

en: Cancel
tr_TR: Vazgeç

en: Career Total
tr_TR: Tüm Kariyer

en: Cayman Islands
tr_TR: Cayman Adaları

en: Center
tr_TR: Merkez

en: Central African Republic
tr_TR: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr_TR: Çad

en: Change
tr_TR: Değiştir

en: Changes saved.
tr_TR: Değişiklikler kaydedildi.

en: Cheatin&#8217; huh?
tr_TR: Hile, ha?

en: Chile
tr_TR: Şili

en: China
tr_TR: Çin

en: Choose a city in the same timezone as you.
tr_TR: Aynı zaman diliminde olduğun bir kent seç

en: Clone anything with just one click. Great for creating multiple events.
tr_TR: Tek tıkla herşeyi kopyalayın.Çoklu etkinlikler için harika!

en: Colombia
tr_TR: Kolombiya

en: Column
tr_TR: Sütun

en: Columns
tr_TR: Sütunlar

en: Columns:
tr_TR: Sütunlar:

en: Combined
tr_TR: Kombine

en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Comoros
tr_TR: Komorlar

en: Competition
tr_TR: Müsabaka

en: Competitions
tr_TR: Müsabakalar

en: Competitive
tr_TR: Katılımcı

en: Condition
tr_TR: Durum

en: Configure
tr_TR: Yapılandır

en: Connect
tr_TR: Bağlan

en: Constants
tr_TR: Sabitler

en: Cook Islands
tr_TR: Cook Adaları

en: Copy this code and paste it into your post, page or text widget content.
tr_TR: Bu kodu kopyalayın ve yazılarınıza, sayfalarınıza veya widget içeriklerinize yapıştırın.

en: Costa Rica
tr_TR: Kosta Rika

en: Countdown
tr_TR: Geri sayım

en: Countdowns
tr_TR: Geri sayımlar

en: Create a custom color palette for each team.
tr_TR: Her takıma özel bir renk paleti oluşturun

en: Create automated league tables to keep track of team standings.
tr_TR: Puan durumlarını tutmak için otomatik lig tabloları oluştur.

en: Create team rosters, player galleries, and ranking charts.
tr_TR: Takım kadroları,oyuncu galerileri ve oyuncu puanları oluşturun.

en: Credits
tr_TR: Emektarlar

en: Cricket
tr_TR: Kriket

en: Croatia
tr_TR: Hırvatistan

en: Cuba
tr_TR: Küba

en: Curacao
tr_TR: Curaçao Adaları

en: Current Team
tr_TR: Geçerli Takım

en: Current Teams
tr_TR: Geçerli takımlar

en: Current Theme
tr_TR: Geçerli tema

en: Custom CSS
tr_TR: Özel CSS

en: Custom:
tr_TR: Özel:

en: Customize
tr_TR: Özelleştir

en: Cyprus
tr_TR: Güney Kıbrıs Rum Kesimi

en: Czech Republic
tr_TR: Çek Cumhuriyeti

en: Darts
tr_TR: Dart

en: Dashboard
tr_TR: Kontrol Paneli

en: Data
tr_TR: Bilgi

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date Format
tr_TR: Tarih Formatı

en: Date range:
tr_TR: Tarih aralığı:

en: Date/Time:
tr_TR: Tarih/Zaman:

en: Date:
tr_TR: Tarih:

en: Decimal Places
tr_TR: Ondalık Basamaklar

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Default (%s)
tr_TR: Varsayılan (%s)

en: Default Template
tr_TR: Varsayılan Tema

en: Default Timezone
tr_TR: Varsayılan Zaman Dilimi

en: Default timezone is %s
tr_TR: Varsayılan zaman dilimi: %s

en: Default timezone is %s - it should be UTC
tr_TR: Standart zaman dilimi %s - UTC olmalıdır

en: Delete row
tr_TR: Satırı sil

en: Delimiter
tr_TR: Sınırlayıcı

en: Demo Content
tr_TR: Demo içerik

en: Democratic Republic of the Congo
tr_TR: Kongo - Kinşasa

en: Denmark
tr_TR: Danimarka

en: Descending
tr_TR: Azalan

en: Description
tr_TR: Tanım

en: Details
tr_TR: Ayrıntılar

en: Developers
tr_TR: Geliştiriciler

en: Directories
tr_TR: Rehberler

en: Disable
tr_TR: Etkisizleştir

en: Display
tr_TR: Görüntüle

en: Display a dashboard page with SportsPress video tutorials.
tr_TR: SportsPress video dersleriyle gösterge panelini gösterin.

en: Display a gallery of players.
tr_TR: Oyuncuların bir galerisini görüntüle.

en: Display a league table.
tr_TR: Bir lig tablosu görüntüle.

en: Display a list of players.
tr_TR: Oyuncuların bir listesini görüntüle.

en: Display a single staff member.
tr_TR: Tek bir personel üyesini gösterin.

en: Display calendar title
tr_TR: Takvim başlığını gösterin

en: Display competition
tr_TR: Turnuvayı göster

en: Display each player's birthday and their current age.
tr_TR: Her oyuncunun doğum gününü ve şuanki yaşını göster.

en: Display head-to-head team comparison charts in events.
tr_TR: Takım karşılaştırmalarını kafa kafaya göster.

en: Display link to view all events
tr_TR: Tüm etkinlikleri gösteren bir bağlantı göster

en: Display link to view all players
tr_TR: Tüm oyuncuları gösteren bir bağlantı göster

en: Display link to view full table
tr_TR: Tüm tablayu gösteren bir bağlantı göster

en: Display logos
tr_TR: Logoları göster

en: Display maps
tr_TR: Harita görüntüle

en: Display national flags
tr_TR: Ulusal bayrakları göster

en: Display outcome
tr_TR: Sonuçları göster

en: Display photos
tr_TR: Fotoğrafları göster

en: Display player names on hover
tr_TR: İmleç üzerindeyken oyuncu isimlerini göster.

en: Display positions
tr_TR: Pozisyonları göster

en: Display results
tr_TR: Sonuçları göster

en: Display season
tr_TR: Sezon görüntüle

en: Display squad numbers
tr_TR: Takım numaralarını göster

en: Display team names
tr_TR: Takım isimlerini göster

en: Display title
tr_TR: Başlığı göster

en: Display venue
tr_TR: Mekanı göster

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
tr_TR: Gösterilen: %s&#8211;%s / %s

en: Djibouti
tr_TR: Cibuti

en: Docs
tr_TR: Dökümanlar

en: Documentation
tr_TR: Belgeler

en: Dominica
tr_TR: Dominika

en: Dominican Republic
tr_TR: Dominik Cumhuriyeti

en: Drag the marker to the venue's location.
tr_TR: İşaretçiyi mekanın konumuna sürükleyin.

en: Duplicator
tr_TR: Kopyalayacıyı

en: ERROR: This is not a valid feed template.
tr_TR: HATA: Bu geçerli bir besleme şablonu değildir.

en: East Timor
tr_TR: Doğu Timor

en: Ecuador
tr_TR: Ekvador

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit Calendar
tr_TR: Takvim Düzenle

en: Edit Column
tr_TR: Sütun Düzenle

en: Edit Competition
tr_TR: Müsabaka Düzenle

en: Edit Event
tr_TR: Etkinlik Düzenle

en: Edit Job
tr_TR: İşi Düzenle

en: Edit League Table
tr_TR: Lig Tablosu Düzenle

en: Edit Metric
tr_TR: Ölçüm Düzenle

en: Edit Outcome
tr_TR: Sonuç Düzenle

en: Edit Performance
tr_TR: Performans Düzenle

en: Edit Player
tr_TR: Oyuncu Düzenle

en: Edit Player List
tr_TR: Oyuncu Listesi Düzenle

en: Edit Position
tr_TR: Pozisyon Düzenle

en: Edit Result
tr_TR: Sonuç Düzenle

en: Edit Results
tr_TR: Sonuçları düzenle

en: Edit Season
tr_TR: Sezon Düzenle

en: Edit Staff
tr_TR: Personel Düzenle

en: Edit Statistic
tr_TR: İstatistik Düzenle

en: Edit Team
tr_TR: Takım Düzenle

en: Edit Venue
tr_TR: Mekan Düzenle

en: Egypt
tr_TR: Mısır

en: Enable
tr_TR: Etkinleştir

en: Enable column editing
tr_TR: Sütun düzenlemeyi etkinleştir

en: England
tr_TR: İngiltere

en: Environment
tr_TR: Ortam

en: Equal %s
tr_TR: Eşit %s

en: Equation
tr_TR: Denklem

en: Equatorial Guinea
tr_TR: Ekvator Ginesi

en: Eritrea
tr_TR: Eritre

en: Esports
tr_TR: Esporlar

en: Estonia
tr_TR: Estonya

en: Ethiopia
tr_TR: Etiyopya

en: Europe
tr_TR: Avrupa

en: Event
tr_TR: Etkinlik

en: Event Blocks
tr_TR: Etkinlik Blokları

en: Event Calendar
tr_TR: Etkinlik Takvimi

en: Event List
tr_TR: Etkinlik Listesi

en: Event Manager
tr_TR: Etkinlik Yöneticisi

en: Event Options
tr_TR: Etkinlik Seçenekleri

en: Event Outcomes
tr_TR: Etkinlik Sonuçları

en: Event Results
tr_TR: Etkinlik sonuçları

en: Events
tr_TR: Etkinlikler

en: Events need to be defined with columns in a specific order (3+ columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
tr_TR: Etkinlikler belirli bir sırada sütunlarla tanımlanmalıdır (3+kolon). <a href="%s">Bir örnek indirmek için tıklayın</a>.

en: Faroe Islands
tr_TR: Faroe Adaları

en: Feature Requests
tr_TR: İstenen özellikler

en: Feeds
tr_TR: Beslemeler

en: Filter by competition
tr_TR: Yarışmaya göre filtrele

en: Filter by season
tr_TR: Sezona göre filtrele

en: Finland
tr_TR: Finlandiya

en: Floorball
tr_TR: Zemintopu

en: Follow [link]@ThemeBoy[/link] on Twitter.
tr_TR:  [link]@ThemeBoy[/link] 'u Twitterda Takip Edin!

en: France
tr_TR: Fransa

en: Free
tr_TR: Bedava

en: Free SportsPress Theme
tr_TR: Ücretsiz Sportspress Teması

en: Free with tweet
tr_TR: Tweet ile ücretsiz

en: Friendly
tr_TR: Dostça

en: Frontend Styles
tr_TR: Frontend Stiller

en: Full Time
tr_TR: Tam zamanlı

en: Gallery
tr_TR: Galeri

en: Gambia
tr_TR: Gambiya

en: Games Back
tr_TR: Kalan Oyunlar

en: General
tr_TR: Genel

en: General Options
tr_TR: Genel Ayarlar

en: Georgia
tr_TR: Gürcistan

en: Germany
tr_TR: Almanya

en: Get SportsPress Pro to get access to all modules. You can upgrade any time without losing any of your data.
tr_TR: Tüm modüllere erişmek için SportsPress Pro  edinin.Herhangi bir veri kaybetmeden istediğiniz zaman yükseltebilirsiniz.

en: Get Started
tr_TR: Başlangıç

en: Get System Report
tr_TR: Sistem Raporu Al

en: Getting Started
tr_TR: Başlarken

en: Ghana
tr_TR: Gana

en: Go to SportsPress Settings
tr_TR: SprtsPress Ayarlarına git

en: Google Maps
tr_TR: Google Haritalar

en: Greece
tr_TR: Yunanistan

en: Grouping
tr_TR: Gruplama

en: Guam
tr_TR: Guam Toprağı

en: Guinea
tr_TR: Gine

en: Guinea-Bissau
tr_TR: Gine-Bissau

en: Handball
tr_TR: Hentbol

en: Have you tried the free Rookie theme yet?
tr_TR: Ücretsiz Rookie temasını henüz denemedin mi ?

en: Header Offset
tr_TR: Header Dengele

en: Heading
tr_TR: Başlık

en: Heading:
tr_TR: Başlık:

en: Help
tr_TR: Yardım

en: Help spread the word by tweeting with #SportsPress and get the Twitter module for free.
tr_TR: Twitter eklentisini ücretsiz almak için #SportsPress etiketiyle yayılmamıza yardımcı olun.

en: Help spread the word by tweeting with [link]#SportsPress[/link] and get the Twitter module for free.
tr_TR: [Link]#SportsPress[/ link] hashtagiyle tweet atın Twitter modulünü ücretsiz kullanın.

en: Hi there! Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
tr_TR: Merhaba! Yüklemek için bir .csv dosyası seç ve "Dosyayı yükle ve içe aktar"'a tıkla.

en: Hide this notice
tr_TR: Bu bildirimi gizle

en: Highlight
tr_TR: Vurgu

en: Home
tr_TR: Başlangıç

en: Home Record
tr_TR: Ev Rekoru

en: Home URL
tr_TR: Başlangıç URL

en: Hong Kong
tr_TR: Hong Kong SAR - Çin

en: Hungary
tr_TR: Macaristan

en: Hybrid
tr_TR: Hibrid

en: Ice Hockey
tr_TR: Buz Hokeyi

en: Iceland
tr_TR: İzlanda

en: Icon
tr_TR: İkon

en: Icons
tr_TR: İkonlar

en: Image
tr_TR: Resim

en: Import
tr_TR: İçe Aktar

en: Import <strong>events</strong> from a csv file.
tr_TR: Bir csv dosyasından <strong>etkinlik</strong> aktar.

en: Import <strong>players</strong> from a csv file.
tr_TR: Bir csv dosyasından <strong>oyuncuları</strong> aktar.

en: Import <strong>staff</strong> from a csv file.
tr_TR: Bir csv dosyasından <strong>personeli</strong> aktar.

en: Import <strong>teams</strong> from a csv file.
tr_TR: Bir csv dosyasından <strong>takımları</strong> aktar.

en: Import Events
tr_TR: Etkinlik İçe Aktar

en: Import Players
tr_TR: Oyuncuları içe aktar

en: Import Staff
tr_TR: Personel içe aktar

en: Import Teams
tr_TR: Takım içe aktar

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> events and skipped <strong>%s</strong>.
tr_TR: İçe alma tamamlandı - <strong>%s</strong> etkinlik alındı ve <strong>%s</strong> etkinlik atlandı.

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> players and skipped <strong>%s</strong>.
tr_TR: İçe aktarma tamamlandı -<strong>%s</strong>oyuncular alındı ve atlandı<strong>%s</strong>.

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> staff and skipped <strong>%s</strong>.
tr_TR: İçe alma tamamlandı - <strong>%s</strong> Personel alındı ve personel atlandı. <strong>%s</strong>

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> teams and skipped <strong>%s</strong>.
tr_TR: İçe alma tamamlandı - <strong>%s</strong> Takımlar alındı ve takımlar atlandı. <strong>%s</strong>

en: India
tr_TR: Hindistan

en: Indonesia
tr_TR: Endonezya

en: Insert Shortcode
tr_TR: Shortcode ekle

en: Insert into %s
tr_TR: %s içine ekle

en: Insert row after
tr_TR: Alta satır ekle

en: Install Now
tr_TR: Şimdi Yükle

en: Install demo content
tr_TR: Demo içeriği yükle

en: Installation
tr_TR: Yükleme

en: Installed Plugins
tr_TR: Yüklü eklentiler

en: Instantly rebrand the dashboard with your own logo and colors.
tr_TR: Gösterge panelinizi kendi logonuz ve renklerinizle markalaştırın.

en: Iran
tr_TR: İran

en: Iraq
tr_TR: Irak

en: Ireland
tr_TR: İrlanda

en: Israel
tr_TR: İsrail

en: Italy
tr_TR: İtalya

en: Ivory Coast
tr_TR: Fildişi Sahili

en: Jamaica
tr_TR: Jamaika

en: Japan
tr_TR: Japonya

en: Job
tr_TR: İş

en: Jobs
tr_TR: İşler

en: Jordan
tr_TR: Ürdün

en: Kazakhstan
tr_TR: Kazakistan

en: Key
tr_TR: Anahtar

en: Kosovo
tr_TR: Kosova Cumhuriyeti

en: Kuwait
tr_TR: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr_TR: Kırgızistan

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Lacrosse
tr_TR: Lakros

en: Last 10
tr_TR: Son 10

en: Last 5
tr_TR: Son 5

en: Latitude
tr_TR: Enlem

en: Latvia
tr_TR: Letonya

en: Layout
tr_TR: Yerleşim

en: Lazy Loading
tr_TR: Yavaş yükleme

en: League Manager
tr_TR: Lig Yöneticisi

en: League Menu
tr_TR: Lig Menüsü

en: League Table
tr_TR: Lig Tablosu

en: League Tables
tr_TR: Lig Tabloları

en: Learn more
tr_TR: Daha fazla öğren

en: Least %s
tr_TR: Azı %s

en: Lebanon
tr_TR: Lübnan

en: Left
tr_TR: Sol

en: Liberia
tr_TR: Liberya

en: Limit user access to data that is related to their team.
tr_TR: Takımlarla ilgili verileri kullanıcı erişimine sınırlayın

en: Link
tr_TR: Bağlantı

en: Link events
tr_TR: Etkinlikler bağlantısı

en: Link players
tr_TR: Oyuncular bağlantısı

en: Link staff
tr_TR: Personel bağlantısı

en: Link teams
tr_TR: Takımlar bağlantısı

en: Link venues
tr_TR: Tercihler bağlantısı

en: List
tr_TR: Liste

en: Lithuania
tr_TR: Litvanya

en: Live countdowns
tr_TR: Canlı geri sayımlar

en: Load players using Ajax to speed up the event edit screen.
tr_TR: Ajax ile oyuncular yüklensin ve etkinlikleriniz hızlı düzenlensin.

en: Logos
tr_TR: Logolar

en: Longitude
tr_TR: Boylam

en: Love SportsPress? Help spread the word by rating us 5★ on WordPress.org
tr_TR: SportsPress'i beğendiniz mi? WordPress.org'ta bize 5★ vererek yaygınlaşmamızı sağlayın

en: Luxembourg
tr_TR: Lüksemburg

en: M j, Y @ G:i
tr_TR: d F Y @ H:i

en: Macau
tr_TR: Makao S.A.R. Çin

en: Macedonia
tr_TR: Makedonya

en: Madagascar
tr_TR: Madagaskar

en: Malawi
tr_TR: Malavi

en: Malaysia
tr_TR: Malezya

en: Maldives
tr_TR: Maldivler

en: Manage multiple sports and display different widgets all on one site.
tr_TR: Tek bir sitede birden fazla sporu yönetin ve farklı bileşenleri gösterin.

en: Manual
tr_TR: Manuel

en: Manuals
tr_TR: Kılavuzlar

en: Marshall Islands
tr_TR: Marshall Adaları

en: Match Stats
tr_TR: Maç İstatistikleri

en: Mauritania
tr_TR: Moritanya

en: Metric
tr_TR: Ölçüm

en: Metrics
tr_TR: Ölçümler

en: Mexico
tr_TR: Meksika

en: Micronesia
tr_TR: Mikronezya Federal Eyaletleri

en: Minutes
tr_TR: Dakika

en: Mode
tr_TR: Mod

en: Modules
tr_TR: Modüller

en: Monaco
tr_TR: Monako

en: Mongolia
tr_TR: Moğolistan

en: Montenegro
tr_TR: Karadağ

en: Morocco
tr_TR: Fas

en: Most %s
tr_TR: Çoğu %s

en: Mozambique
tr_TR: Mozambik

en: Multisite
tr_TR: Çoklu site

en: Name
tr_TR: Ad

en: Namibia
tr_TR: Namibya

en: Nationality
tr_TR: Uyruk

en: Need a better theme?
tr_TR: Daha iyi temaya mı ihtiyacın var ?

en: Netball
tr_TR: Netbol

en: Netherlands
tr_TR: Hollanda

en: New
tr_TR: Yeni

en: New Caledonia
tr_TR: Yeni Kaledonya

en: New Zealand
tr_TR: Yeni Zelanda

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Next Steps
tr_TR: Sonraki adımlar

en: Nicaragua
tr_TR: Nikaragua

en: Niger
tr_TR: Nijer

en: Nigeria
tr_TR: Nijerya

en: No
tr_TR: Hayır

en: No overrides present in theme.
tr_TR: Geçersiz kılınanlar tema da sunulmaz.

en: No results found.
tr_TR: Sonuç bulunamadı

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: North America
tr_TR: Kuzey Amerika

en: North Korea
tr_TR: Kuzey Kore

en: Northern Ireland
tr_TR: Kuzey İrlanda

en: Norway
tr_TR: Norveç

en: Now
tr_TR: Şimdi

en: Number of events to show:
tr_TR: Gösterilecek etkinlik sayısı:

en: Number of players to show:
tr_TR: Gösterilecek oyuncu sayısı:

en: Number of teams to show:
tr_TR: Gösterilecek takım sayısı:

en: Oceania
tr_TR: Okyanusya

en: Offer premium news & highlights from leading global sports. SportsPress TV will keep your visitors entertained for hours.
tr_TR: Premium haber ve önemli spor olaylarını küresel spor kuruluşlarından alın.SportsPress TV ziyaretçilerinizi saatlerce eğlendirerek sitenizde daha fazla tutmaya devam edeceksiniz.

en: Oman
tr_TR: Umman

en: Open link in a new window/tab
tr_TR: Bağlantıyı yeni pencerede/sekmede aç

en: Operators
tr_TR: Operatörler

en: Organize and display staff in list and gallery layouts.
tr_TR: Galeri düzeni ve listedeki personelleri organize edin ve gösterin.

en: Organize and publish calendars using different layouts.
tr_TR: Farklı düzenleri kullanarak takvimleri organize edin ve yayınlayın.

en: Other
tr_TR: Diğer

en: Outcome
tr_TR: Sonuç

en: Overview
tr_TR: Genel bakış

en: PHP Post Max Size
tr_TR: PHP Azami Gönderi Boyutu

en: PHP Time Limit
tr_TR: PHP Süre Sınırı

en: PHP Version
tr_TR: PHP Sürümü

en: Padding
tr_TR: Dolgu

en: Page not found
tr_TR: Sayfa bulunamadı

en: Paginate
tr_TR: Sayfala

en: Pagination
tr_TR: Sayfalama

en: Palestine
tr_TR: Filistin

en: Papua New Guinea
tr_TR: Papua Yeni Gine

en: Parent
tr_TR: Üst

en: Parent:
tr_TR: Üst:

en: Past Teams
tr_TR: Geçmiş Takımlar

en: Performance
tr_TR: Performans

en: Performance:
tr_TR: Performans:

en: Permalinks
tr_TR: Kalıcı bağlantılar

en: Philippines
tr_TR: Filipinler

en: Photo
tr_TR: Fotoğraf

en: Played
tr_TR: Oynanan

en: Player
tr_TR: Oyuncu

en: Player Gallery
tr_TR: Oyuncu Galerisi

en: Player List
tr_TR: Oyuncu Listesi

en: Player Lists
tr_TR: Oyuncu Listeleri

en: Player Metrics
tr_TR: Oyuncu Ölçümleri

en: Player Options
tr_TR: Oyuncu Seçenekleri

en: Player Performance
tr_TR: Oyuncu Performansı

en: Player Ranking
tr_TR: Oyuncu Sıralaması

en: Player Statistics
tr_TR: Oyuncu İstatistikleri

en: Player vs player
tr_TR: Oyuncu vs Oyuncu

en: Players
tr_TR: Oyuncular

en: Players need to be defined with columns in a specific order (7 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
tr_TR: Oyuncular belirli bir sırada sütunlarla tanımlanmalıdır (7 kolon). <a href="%s">Bir örnek indirmek için tıklayın</a>.

en: Please include this information when requesting support:
tr_TR: Lütfen destek isterken bu bilgi dahil edin:

en: Plugins
tr_TR: Eklentiler

en: Poland
tr_TR: Polonya

en: Portugal
tr_TR: Portekiz

en: Position
tr_TR: Konum

en: Positions
tr_TR: Pozisyonlar

en: Premium Support
tr_TR: Premium destek

en: Presets
tr_TR: Kaydolmuş

en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: Preview %s
tr_TR: Ön izleme %s

en: Previous
tr_TR: Önceki

en: Primary
tr_TR: Birincil

en: Profile
tr_TR: Profil

en: Published
tr_TR: Yayınlanmış

en: Puerto Rico
tr_TR: Porto Riko

en: Qatar
tr_TR: Katar

en: Racket Sports
tr_TR: Raketli Sporlar

en: Random
tr_TR: Rastgele

en: Rank
tr_TR: Sıralama

en: Recap
tr_TR: Yeniden Özetleme

en: Remove icon
tr_TR: İkon sil

en: Remove logo
tr_TR: Logo sil

en: Remove photo
tr_TR: Fotoğraf sil

en: Remove video
tr_TR: Vidyo sil

en: Republic of the Congo
tr_TR: Kongo - Brazavil

en: Result
tr_TR: Sonuç

en: Results
tr_TR: Sonuçlar

en: Results Only
tr_TR: Sadece sonuçlar

en: Reverse order
tr_TR: Ters sıra

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Romania
tr_TR: Romanya

en: Rookie is a free starter theme for SportsPress designed by ThemeBoy.
tr_TR: Rookie SportsPress içn Themeboy tarafından tasarlanan ücretsiz bir temadır.

en: Rows
tr_TR: Satırlar

en: Rugby League
tr_TR: Rugby Ligi

en: Russia
tr_TR: Rusya Federasyonu

en: Rwanda
tr_TR: Ruanda

en: SOAP Client
tr_TR: SOAP İstemcisi

en: SP Configuration
tr_TR: SP Yapılandırması

en: SP Post Types
tr_TR: SP Gönderi Tipleri

en: SP Taxonomies
tr_TR: SP Taksonomileri

en: SP Version
tr_TR: SP Sürümü

en: SUHOSIN Installed
tr_TR: SUHOSIN Yüklendi

en: Saint Kitts and Nevis
tr_TR: Saint Kitts ve Nevis

en: Saint Vincent and the Grenadines
tr_TR: Saint Vincent ve Grenadinler

en: Sao Tome and Principe
tr_TR: Sao Tome ve Principe

en: Satellite
tr_TR: Uydu

en: Saudi Arabia
tr_TR: Suudi Arabistan

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Schedule tournaments and create interactive playoff brackets.
tr_TR: Turnuvalar programla ve interaktif turnuva şeması yarat

en: Scheduled
tr_TR: Zamanlanmış

en: Scheduled for: <b>%1$s</b>.
tr_TR: <b>%1$s</b> için zamanlandı.

en: Scorecard
tr_TR: Karne

en: Scotland
tr_TR: İskoçya

en: Scripts
tr_TR: Betikler

en: Scrollable
tr_TR: Kaydırılabilir

en: Search
tr_TR: Ara

en: Season
tr_TR: Sezon

en: Seasons
tr_TR: Sezonlar

en: Select %s
tr_TR: Seç %s

en: Select %s:
tr_TR: Seç %s:

en: Select All
tr_TR: Tümünü seç

en: Select Icon
tr_TR: İkon Seç

en: Select Logo
tr_TR: Logo Seç

en: Select Photo
tr_TR: Fotoğraf Seç

en: Select your timezone and sport to get started.
tr_TR: Başlamak için zaman dilimi ve spor seçin.

en: Select...
tr_TR: Seç...

en: Separate
tr_TR: Ayrı

en: Serbia
tr_TR: Sırbistan

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Settings saved.
tr_TR: Ayarlar kaydedildi.

en: Seychelles
tr_TR: Seyşel Adaları

en: Shortcode
tr_TR: Kısayol

en: Shortcode menu
tr_TR: Kısayol menüsü

en: Shortcodes
tr_TR: Kısayollar

en: Show all
tr_TR: Tümünü göster

en: Show all competitions
tr_TR: Tüm müsabakaları göster

en: Show all positions
tr_TR: Tüm pozisyonları göster

en: Show all seasons
tr_TR: Tüm sezonları göster

en: Show all teams
tr_TR: Tüm takımları göster

en: Singapore
tr_TR: Singapur

en: Slovakia
tr_TR: Slovakya

en: Slovenia
tr_TR: Slovenya

en: Softball
tr_TR: Softbol

en: Solomon Islands
tr_TR: Solomon Adaları

en: Somalia
tr_TR: Somali

en: Some presets have been submitted by our helpful and generous users. Want to see your name? <a href="%s">Add a Sport Preset</a>.
tr_TR: Bazı ayarlar bizim gönüllü kullanıcılarımız tarafından gönderildi.İsmini görmek istersen <a href="%s">Bir spor ekle </a>

en: Sorry, there has been an error.
tr_TR: Üzgünüz, bir hata oluştu.

en: Sort Order
tr_TR: Sıralama

en: Sort Order:
tr_TR: Sıralama:

en: Sort by
tr_TR: Sırala

en: Sort by:
tr_TR: Sırala:

en: Sortable
tr_TR: Sıralanabilir

en: South Africa
tr_TR: Güney Afrika

en: South America
tr_TR: Güney Amerika

en: South Korea
tr_TR: Güney Kore

en: South Sudan
tr_TR: Güney Sudan

en: Spain
tr_TR: İspanya

en: Split players by position
tr_TR: Oyuncuları pozisyona böl

en: Split players by team
tr_TR: Oyuncuları takımlara böl

en: Sponsors
tr_TR: Sponsorlar

en: Sport
tr_TR: Spor

en: SportsPress Events (CSV)
tr_TR: SportsPress Etkinlikler (CSV)

en: SportsPress Players (CSV)
tr_TR: SportsPress Oyuncular (CSV)

en: SportsPress Shortcodes
tr_TR: SportsPress Kısayolları

en: SportsPress Staff (CSV)
tr_TR: SportsPress Personel (CSV)

en: SportsPress Teams (CSV)
tr_TR: SportsPress Takımlar (CSV)

en: SportsPress has been kindly translated into several other languages thanks to our translation team. Want to see your name? <a href="%s">Translate SportsPress</a>.
tr_TR: Çeviri ekibimize samimiyetlerinden dolayı teşekkür ederiz,SportsPress birbirinden farklı bir çok dile çevrildi.Sende ismini görmek istersen <a href="%s">SportsPress'i Çevir </a>.

en: SportsPress is developed and maintained by a worldwide team of passionate individuals and backed by an awesome developer community. Want to see your name? <a href="%s">Contribute to SportsPress</a>.
tr_TR: SportsPress dünya çapında bu işe gönül vermiş kişilerden oluşan bir takımla ve mükemmel geliştirici ekibiyle geliştirildi ve korunmaktadır.Sende ismini görmek burada görmek istersen  <a href="%s">SportsPress'e katkıda bulun</a>.

en: Squad Number
tr_TR: Kadro Numarası

en: Squash
tr_TR: Duvar tenisi

en: Staff
tr_TR: Personel

en: Staff Options
tr_TR: Personel Seçenekleri

en: Staff need to be defined with columns in a specific order (6 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
tr_TR: Personeller belirli bir sırada sütunlarla tanımlanmalıdır (6 kolon). <a href="%s">Bir örnek indirmek için tıklayın</a>.

en: Started
tr_TR: Başladı

en: Starting Lineup
tr_TR: Sıralamayı başlatmak

en: Statistic
tr_TR: İstatistik

en: Statistics
tr_TR: İstatistikler

en: Status
tr_TR: Durum

en: Status:
tr_TR: Durum:

en: Streak
tr_TR: Çizgi

en: Styles and Scripts
tr_TR: Stiller ve Betikler

en: Subsets
tr_TR: Alt gruplar

en: Substitute
tr_TR: Değiştirildi

en: Substituted
tr_TR: Değiştirildi

en: Substitutes
tr_TR: Alt yazılar

en: Success!
tr_TR: Başarılı!

en: Support Forums
tr_TR: Destek Forumları

en: Suriname
tr_TR: Surinam

en: Swaziland
tr_TR: Svaziland

en: Sweden
tr_TR: İsveç

en: Switzerland
tr_TR: İsviçre

en: Syria
tr_TR: Suriye

en: System Status
tr_TR: Sistem Durumu

en: Table Columns
tr_TR: Tablo Sütunları

en: Table Tennis
tr_TR: Masa Tenisi

en: Tables
tr_TR: Tablolar

en: Taiwan
tr_TR: Tayvan

en: Tajikistan
tr_TR: Tacikistan

en: Tanzania
tr_TR: Tanzanya

en: Target Sports
tr_TR: Atıcılık Sporu

en: Team
tr_TR: Takım

en: Team Access
tr_TR: Takıma Erişme

en: Team Colors
tr_TR: Takım Renkleri

en: Team Manager
tr_TR: Takım Yöneticisi

en: Team Options
tr_TR: Takım Seçenekleri

en: Team Sports
tr_TR: Takım Sporları

en: Team vs team
tr_TR: Takım vs Takım

en: Teams
tr_TR: Takımlar

en: Teams need to be defined with columns in a specific order (3 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
tr_TR: Takımlar belirli bir sırada sütunlarla tanımlanmalıdır (3 kolon). <a href="%s">Bir örnek indirmek için tıklayın</a>.

en: Template
tr_TR: Tema

en: Template Overrides
tr_TR: Geçersiz Kılınan Şablonlar

en: Templates
tr_TR: Şablonlar

en: Tennis
tr_TR: Tenis

en: Terrain
tr_TR: Arazi

en: Text
tr_TR: Metin

en: Thailand
tr_TR: Tayland

en: Thank you for updating to the latest version!
tr_TR: Son sürüme yüklettiğiniz için teşekkürler!

en: Thanks for installing!
tr_TR: Yüklediğiniz için teşekkürler!

en: Thanks, all done!
tr_TR: Teşekkürler, işlem tamam!

en: The CSV is invalid.
tr_TR: CSV geçerli değil.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
tr_TR: Tanım bölümü varsayılan olarak ön planda değildir, yine de bazı temalar bu bölümü gösterebilir.

en: The following options affect how words are displayed on the frontend.
tr_TR: Aşağıdaki seçenekler kelimelerin ön yüzde nasıl görüntülendiğini etkiler.

en: Theme
tr_TR: Tema

en: Theme Integration Guide
tr_TR: Tema Entegrasyon Rehberi

en: Theme Name
tr_TR: Tema İsmi

en: Theme Version
tr_TR: Tema Sürümü

en: These settings control the permalinks used for SportsPress. These settings only apply when <strong>not using "default" permalinks above</strong>.
tr_TR: Bu ayarlar kalıcı linkleri SportsPress için kontrol eder.Bu ayarlar sadece <strong>aşağıdaki varsayılan kalıcı linkleri kullanmazken</strong> uygulanır.

en: This week
tr_TR: Bu hafta

en: This will enable a script allowing the countdowns to be animated.
tr_TR: Bu geri sayım sağlayan animasyonlu bir script sağlayacaktır.

en: This will enable a shortcode menu to be displayed in the visual editor.
tr_TR: Bu görsel editör görüntülenecek bir shortcode menüsü sağlayacaktır.

en: Time
tr_TR: Zaman

en: Time Only
tr_TR: Sadece zaman

en: Time/Results
tr_TR: Zaman/Sonuçlar

en: Time/Results Format
tr_TR: Zaman/Sonuç Formatı

en: Timezone
tr_TR: Zaman dilimi

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Title Format
tr_TR: Başlık Formatı

en: Title:
tr_TR: Başlık:

en: Today
tr_TR: Bugün

en: Top Translations
tr_TR: En İyi Çevirmenler

en: Top-level only
tr_TR: Sadece en yüksek seviyeler

en: Total
tr_TR: Toplam

en: Tournaments
tr_TR: Turnuvalar

en: Translators
tr_TR: Çevirenler

en: Trinidad and Tobago
tr_TR: Trinidad ve Tobago

en: Tunisia
tr_TR: Tunus

en: Turkey
tr_TR: Türkiye

en: Turkmenistan
tr_TR: Türkmenistan

en: Turks and Caicos Islands
tr_TR: Türk ve Caicos Adaları

en: Tutorials
tr_TR: Dersler

en: Tweet #SportsPress
tr_TR: Tweetle #SportsPress

en: Twitter Module
tr_TR: Twitter Mödülü

en: US Virgin Islands
tr_TR: ABD Virjin Adaları

en: Ukraine
tr_TR: Ukrayna

en: United Arab Emirates
tr_TR: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr_TR: Birleşik Krallık

en: United States
tr_TR: Amerika Birleşik Devletleri

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Upgrade
tr_TR: Yükselt

en: Upgrade Now
tr_TR: Şimdi Yükseltin

en: Upgrade to Pro
tr_TR: Pro'ya güncelle

en: Uploaded to this %s
tr_TR: %s yüklendi

en: Used for events.
tr_TR: Etkinliklerde kullanıldı

en: Used for league tables.
tr_TR: Lig tabloları için kullanılır.

en: Used for player lists.
tr_TR: Oyuncu listeleri için kullanılır.

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: User Roles
tr_TR: Kullanıcı rolleri

en: Uzbekistan
tr_TR: Özbekistan

en: Values
tr_TR: Değerler

en: Variable
tr_TR: Değişken

en: Variables
tr_TR: Değişkenler

en: Vatican City
tr_TR: Vatikan

en: Venue
tr_TR: Mekan

en: Venues
tr_TR: Mekanlar

en: Version %s
tr_TR: Sürüm %s

en: Videos
tr_TR: Videolar

en: View
tr_TR: Görüntüle

en: View %s
tr_TR: Gör %s

en: View All
tr_TR: Tümünü göster

en: View Calendar
tr_TR: Takvim Görüntüle

en: View Event
tr_TR: Etkinlik Görüntüle

en: View Events
tr_TR: Etkinlikleri Görüntüle

en: View League Table
tr_TR: Lig Tablosu Görüntüle

en: View Player
tr_TR: Oyuncu Görüntüle

en: View Player List
tr_TR: Oyuncu Listesi Görüntüle

en: View Players
tr_TR: Oyuncuları Görüntüle

en: View Staff
tr_TR: Personel Görüntüle

en: View Team
tr_TR: Takım Görüntüle

en: View Teams
tr_TR: Takımları Görüntüle

en: View all events
tr_TR: Tüm etkinlikleri görüntüle

en: View all players
tr_TR: Tüm oyuncuları görüntüle

en: View full table
tr_TR: Tüm tabloyu görüntüle

en: Visit Site
tr_TR: Siteyi Ziyaret Et

en: Visit plugin homepage
tr_TR: Eklenti ana sayfasını ziyaret et

en: Volleyball
tr_TR: Voleybol

en: WP Debug Mode
tr_TR: WP Hata Ayıklama Modu

en: WP Language
tr_TR: WP Dili

en: WP Max Upload Size
tr_TR: WP Azami Yükleme Boyutu

en: WP Memory Limit
tr_TR: WP Hafıza Limiti

en: WP Multisite Enabled
tr_TR: WP Çoklu Site Aktif

en: WP Version
tr_TR: WP Sürümü

en: Wales
tr_TR: Galler

en: Watch Tutorials
tr_TR: Dersleri izle

en: Water Polo
tr_TR: Su topu

en: Water Sports
tr_TR: Su Sporları

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
tr_TR: Biz &#8217;ve bazı linkleri sen başla diye monte ettik:

en: Web Server Info
tr_TR: Web Sunucusu Bilgisi

en: Welcome to SportsPress
tr_TR: SportsPress'e Hoşgeldiniz

en: Welcome to SportsPress %s
tr_TR: SportsPress %s Hoşgeldiniz

en: Western Sahara
tr_TR: Batı Sahara

en: What's new:
tr_TR: Neler yeni:

en: Yes
tr_TR: Evet

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
tr_TR: Sunucunuz fsockopen'e sahip değil ya da cURL etkin - diğer sunucularla iletişim halinde olan PayPal IPN ve diğer scriptler çalışmayacaktır. Hosting sağlayıcınıza başvurun.

en: Your server does not have the <a href="%s">SOAP Client</a> class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
tr_TR: Sunucunuzda <a href="%s">SOAP Client</a> class etkin değildir.SOAP kullanan eklentiler beklendiği gibi çalışmayacaktır.

en: Your server has cURL enabled, fsockopen is disabled.
tr_TR: Sunucunuz cURL'u etkinleştirdi, fsockopen  devre dışıdır.

en: Your server has fsockopen and cURL enabled.
tr_TR: Sunucunuzda fsockopen ve cURL etkindir.

en: Your server has fsockopen enabled, cURL is disabled.
tr_TR: Sunucunuz etkin fsockopen etkinleştirildi, cURL devre dışıdır.

en: Your server has the SOAP Client class enabled.
tr_TR: Sunucunuzun sahip olduğu SOAP Client class'ı etkindir.

en: Your settings have been saved.
tr_TR: Ayarlarınız kaydedildi.

en: Zambia
tr_TR: Zambiya

en: Zimbabwe
tr_TR: Zimbabve

en: Zoom
tr_TR: Yakınlaştır

en: [link]Get the download link[/link].
tr_TR: [link]İndirme linkini al [/link].

en: against
tr_TR: Karşı

en: by
tr_TR: Tarafından

en: days
tr_TR: gün

en: events
tr_TR: etkinlikler

[ctx: example]
en: Fixtures & Results
tr_TR: Fikstürler & Sonuçlar

[ctx: example]
en: Player Ranking
tr_TR: Oyuncu Sıralaması

[ctx: example]
en: Primary League
tr_TR: Birinci Lig

[ctx: example]
en: Roster
tr_TR: Görev Listesi

[ctx: example]
en: Secondary League
tr_TR: İkinci Lig

[ctx: example]
en: This is an example %1$s. As a new SportsPress user, you should go to <a href=\"%3$s\">your dashboard</a> to delete this %1$s and create new %2$s for your content. Have fun!
tr_TR: Bu bir örnek %1$s.Yeni bir SportsPress kullanıcısıyken,buraya gitmelisiniz <a href=\"%3$s\">gösterge paneline</a> bunu silmek  %1$s için ve  içeriğiniz için yeni %2$s yaratmak için.Rastgele Kaptan!

en: for
tr_TR: için

en: hrs
tr_TR: saat

en: is available
tr_TR: mevcut

en: mins
tr_TR: dakika

[ctx: mode setting description]
en: Who competes in events?
tr_TR: Etkinliklerde yarışanlar kim ?

en: players
tr_TR: oyuncular

en: secs
tr_TR: saniye

en: teams
tr_TR: takımlar

en: version
tr_TR: sürüm
